Connect with us

Фудбал

Реал Мадрид е лут на Еден Азар

Реал Мадрид е бесен што Еден Азар отпатува во Белгија за да ја претставува својата репрезентација на натпреварите од овој месец во Лигата на нации, иако не се појави на ниту еден.

Со оглед на тоа што новата сезона во Ла Лига е пред почеток, Мадрид не сакаше Белгија да ги покани Азар и голманот Тибо Куртоа за двата меча овој месец.

Додека Куртоа се врати во Мадрид во петокот за да ги продолжи подготовките за новата сезона, Азар остана во белгискиот тим, но не одигра ниту една минута на натпреварите против Данска во саботата и против Исланд во вторникот.

Ова го налути Реал Мадрид, според шпанските медиуми.

loading...

Азар размислуваше првично да го одбие повикот на Белгија, откако виде дека Лука Модриќ и Мартин Одегард одлучија да не се приклучат на нивните репрезентации, Хрватска и Норвешка.

Но, тој беше убеден од селекторот на Белгија, Роберто Мартинез, кој му рече дека на играчите им е потребна неговата инспирација и дека појавувањето на натпреварите ќе биде најдобриот начин да се подготват за новата сезона.

Но, гледајќи ја историјата на неговите повреди и фактот дека тој пристигна во Белгија во петокот, на само 24 часа пред првиот натпревар, шансата тој да заигра започна да згаснува.

Но, и покрај ова, тој отпатува за Копенхаген. Азар, не играше ниту на еден од двата натпревари.

Неговото патување со националниот тим се сметаше за губење време.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com