Connect with us

Фудбал

Роналд Куман го стави списокот со четворица играчи пред управата на Барса

„Ги посакувам тие играчи во тимот“, изјави Роналд Куман пред управата на Барселона.

Ла Лига ќе започне во сабота, но Барселона ќе има дополнителни четири недели да донесе засилувања. Новиот каталонски тренер Роналд Куман, според „Марка“, ќе инсистира на доведување на четворица играчи.

Прва цел е крилото на Лион, Мемфис Депај, потоа неговите сонародници Георгинио Вијналдум од Ливерпул, кој игра на позицијата Миралем Пјаниќ и стоперот Стефан де Вриј од Интер, како и уште еден дефанзивец Ерик Гарсија од Манчестер Сити.

Депај и Вијналдум веќе подолго време се поврзуваат со Барселона и влегуваат во последната година од договорот и многу е можно клубовите да ги продадат на Каталонија. Младиот Гарсија исто така треба да биде на продажба поради слична ситуација, а доаѓањето на Де Вриј од Интер не е најреално во моментов.

Засега само Миралем Пјаниќ дојде во замена за Артур, додека замина Иван Ракитиќ. Барселона сега има дури 37 играчи на списокот, но се очекува клубот да продаде повеќе играчи до почетокот на сезоната.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com