Поврзи се со нас

Фудбал

Се чека јануари: Серхио Рамос од следната сезона во нов клуб?

Серхио Рамос пристигна во Реал Мадрид летото 2005 година од Севиља, но по 16 години може да го напушти Сантијаго Бернабеу.

Шпанскиот дефанзивец има уште една година со Реал Мадрид и ќе биде слободен играч на крајот од оваа сезона. Со месеци се зборуваше дека Реал ќе му понуди континуирана соработка, но тоа сè уште не се случило.

Како резултат, веќе започнаа шпекулациите дека Рамос би можел да го смени клубот по 16 години следното лето. Мадридски АС пишува дека Рамос најмногу се поврзува со Јувентус, кој веќе подготвил договор за него.

Старата дама ја следи ситуацијата со Рамос и Реал Мадрид и тие се подготвени да стапат во контакт со него во јануари, бидејќи тој тогаш ќе има право да преговара со други клубови доколку не го продолжи договорот со Кралевите.

Сепак, Јувентус не е единствениот кој ја следи ситуацијата, бидејќи ПСЖ порано покажа интерес и за искусниот дефанзивец. Заработува скоро 12 милиони евра годишно, што сигурно не би било проблем за Јувентус или ПСЖ да му го понудат истото.

Реал Мадрид има уште неколку месеци да донесе одлука дали ќе му понуди на Рамос продолжување на соработката или ќе го пушти како слободен.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама