Сетиен: Меси треба да се одмори, но Барселона не може да го издржи неговото отсуство

Тренерот на Барселона, Кике Сетиен, призна дека Лионел Меси треба да се одмори, но клубот не беше во можност да го одмори за вчерашниот натпревар против Реал Ваљадолид, кој едвај го доби со 1-0.

Одлучувачкиот гол го постигна Артуро Видал во 15-та минута, благодарение на асистенцијата од Меси, кој беше 20-ти оваа сезона за Аргентинецот.

Иако доминираше во посед на топката, екипата на Сетиен се мачеше да ја обезбеди победата и Меси беше принуден да игра 90 полни.

Бидејќи Барселона сè уште е во расправа за титулата во Ла Лига и покрај тоа што заостанува зад Реал Мадрид, нивниот тренер признава дека Меси треба да се одмори.

„Секако“, изјави Сетиен на прес-конференцијата по натпреварот кога го прашаа дали на Меси му треба пауза.

„Го кажав и порано, но резултатот вечерва беше многу близу“, додаде тој.

„Ако имавме постигнато повеќе голови во првото полувреме, веројатно ќе заменевме повеќе играчи. Тимот е уморен “, рече тој.