Connect with us

Фудбал

Севиља и Салцбург ремизираа во натпревар кој не се памети во Лигата на шампионите

Натпреварот на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“ ни донесе сцени кои не се паметат во богатата историја на Лигата на шампионите.

Кој не го гледаше овој натпревар и го виде конечниот резултат 1:1, би помислил: „Во ред, се е нормално“, но текот на овој натпревар беше се освен обично, особено во првото полувреме.

Имено, главниот судија на овој натпревар, Белорусија Алексеј Кулбаков, покажа четири пенали во првите 40 минути од натпреварот! Да, добро прочитавте!

Тој пресуди три во корист на австрискиот тим и еден во корист на Севиља. Од четири пенали, играчите на двата тима искористија само два, што е уште поневеројатно…

Првиот пенал беше досуден за гостите во 13. минута, а Карим Адејеми беше непрецизен. Само осум минути подоцна, повторно покажа на вар, а овој пат Хрватот Лука Сушиќ беше прецизен, погодувајќи за водство на својот тим.

Хрватскиот интернационалец имаше можност во 37. минута да постигне нов гол од пенал, но неговиот удар отиде покрај голот.

На крајот од првото полувреме, судијата одлучи да ги почести Андалузијците со пенал, а сигурен стрелец беше уште еден Хрват на овој натпревар, Иван Ракитиќ.

Во продолжението од натпреварот, пенал серијата не продолжи, мрежите мируваа, па двата тима мораа да бидат задоволни од поделбата на бодовите во премиерниот натпревар од Лигата на шампионите оваа сезона, кој несомнено ќе остане во аналите на елитното натпреварување.

 

Facebook