Connect with us

Фудбал

Шок во Барселона: Се продава ѕвезда!

Шпанскиот El Chiringuito објави дека раководството на Барселона е подготвено да го продаде холандскиот играч за врска Френки де Јонг.

Новинарот на El Chiringuita, Хозе Алварез донесе информација дека раководството на каталонскиот гигант размислува да го продаде 24-годишниот играч за врска, што може да им донесе значајна бројка.

Де Јонг има голема пазарна вредност, а на Барселона и требаат пари во тешки времиња и наводно клубот е подготвен да ги продаде.

Наводно, веќе има неколку клубови заинтересирани за овој 24-годишен играч за врска и цената која е одредена е 90 милиони евра.

Де Јонг има 24 години и најдобрите изданија се пред него. Тој е обврзан со договорот до 2026 година, но очигледно нема да биде изненадување што порано го напушти клубот.

„Тој е врвен играч и не се плаши да ја земе топката во опасните зони. Му треба време да се адаптира и не треба да се споредува со мене или со Иниеста, Бускетс. Тој ќе направи големи работи“, изјави денешниот тренер на Барселона, Чави Ернандез. рече кога Де Јонг пристигна во клубот во 2019 година.

Де Јонг на Барселона и плати на Ајакс 75 милиони евра, а овој одличен фудбалер за нешто повеќе од две години играше 106 пати за каталонскиот гигант.

Реклама

Facebook

Реклама