Поврзи се со нас

Фудбал

Сидорф: Дали Азар има мотивација да биде најдобар?

Еден од најтрофејните играчи во Лигата на шампионите, Кларенс Сидорф, го допре останувањето на Еден Азар во Реал, за кој многумина сметаат дека е разочарувачки.

„Отсекогаш сум велел дека Азар може да се вклопи во иста реченица со најдобрите фудбалери во светот. Но, прашањето е дали тој е доволно мотивиран за такво нешто“, рече Седорф .

Азар дојде во Реал на почетокот на минатата сезона, но тој не е истиот играч како што беше во Челзи. Сè започна со појавување со 10 кг вишок, иако тој постојано велеше дека играњето за Реал е неговиот детски сон. Тогаш имаше проблеми со повредите, но дури и кога играше, тој на моменти покажуваше каков играч може да биде. Затоа, не треба да изненадува што Мадрид сериозно размислува да го продаде, со цел да му остави простор на Килијан Мбапе, кој силно сакаат да го доведат во Мадрид.

Advertisement