Поврзи се со нас

Фудбал

Симеоне: „Суарез, клучот за добрата форма на Атлетико“

Диего Симеоне верува дека неговиот Атлетико Мадрид е поинаков со Луис Суарез во тимот.

Суарез премина во Атлетико минатото лето, откако ненадејно беше отпуштен од Барселона.

33-годишниот играч започна добро во Мадрид, бидејќи досега постигна четири гола на седум натпревари и имаше асистенција.

Атлетико веќе се врати на позитивните резултати и Симеоне не криеше да признае дека сето тоа е заслуга на Суарез.

„Верувам дека сè се смени со присуството на Суарез“, рече Симеоне на прес-конференција пред натпреварот во Лигата на шампионите против Локомотив Москва.

„Со Диего Коста и Алваро Мората пред него, тие имаа многу карактеристики, но ние баравме нешто поразлично. На Суарез му требаат повеќе луѓе блиски до него, близу до казнување на противникот и така головите се постигнуваат како тим. Моравме да се прилагодиме за да ги играме Радамел Фалкао, Коста и сега Суарез“. 

loading...

Facebook