Connect with us

Фудбал

Синоќа плачеше, денеска избра: Дали е веќе познат новиот клуб на Луис Суарез? (ВИДЕО)

Новата сезона за Луис Суарез носи нови предизвици. Ел Писторело ќе игра за трет различен клуб во последните три години.

На Суарез му истече двегодишниот договор со Атлетико Мадрид, а тој се збогуваше со солзи од публиката на стадионот „Ванда Метрополитано“.

Без разлика што има 35 години, тој е далеку од Уругваец за старо железо и сигурно може да игра во некоја од конкурентските екипи.

Според најавите на странските медиуми, Суарез добил покана на која тешко ќе каже „не“ и очигледно ќе стане дел од амбициозен проект.

Имено, Стивен Џерард, кој одлично си ја врши работата на клупата на Астон Вила, врши огромен притисок врз него да потпише договор со Суарез.

Од сегашна перспектива, Астон Вила е по мерка на славниот Уругваец и голема е веројатноста на крајот да потпишат договор со член на англискиот фудбал.

Клубот од Бирмингем пред неколку дена го ангажираше Филипе Кутињо од Астон Вила и доведувањето на Суарез сигурно ќе биде дополнителен чекор напред.

Поранешниот напаѓач на Барселона многу добро знае како е да се игра во Англија откако неколку сезони играше за Ливерпул, а капитен му беше Џерард.

Суарез и оваа сезона беше многу добар со двоцифрен учинок. Собра 44 настапи во сите натпреварувања со 13 гола, што покажува дека има доволно квалитет за врвно ниво.

Реклама

Facebook