Connect with us

Фудбал

Ситуацијата со Кавани нагло се промени

Единсон Кавани ќе остане во редовите на Манчестер Јунајтед.

Иако се шпекулираше дека искусниот напаѓач сигурно заминува во јануари, тоа нема да се случи.

Ова го потврди менаџерот на Манчестер, Ралф Рагник.

„Разговаравме многу. Му реков дека е важен играч, единствениот кој може да игра како напаѓач лице в лице. Неговиот професионализам и работна етика се веројатни“, рече Рагник.

Кавани се соочи и со неколку здравствени проблеми оваа сезона, па беше искористен на само девет натпревари во Манчестер Јунајтед, постигнувајќи гол против Тотенхем, во Премиер лигата, во победата на неговиот тим од 3-0.

Претходно, во есента 2020 година, тој пристигна од ПСЖ како слободен играч.

Facebook