Connect with us

Фудбал

Солскјер се прости од Јунајтед: „Уверен сум дека повторно ќе се сретнеме“

Оле Гунар Солскјер повеќе не е менаџер на Манчестер Јунајтед.

Норвешкиот стручњак си заминува од клупата на Јунајтед по три години во кои клубот нема постигнато голем успех.

Солскјер беше поразен од Ватфорд и по состанокот кој траеше пет часа беше одлучено да се смени менаџерот.

Во прошталното интервју, Солскјер истакна дека за него е голема чест да ги води „црвените ѓаволи“ и дека го сака само најдоброто за клубот.

„Сите знаете што значи клубот за мене и што сакав да постигнам овде. Сакав да не однесам чекор напред во кој ќе се бориме да ја освоиме лигата, трофејот“, рече Солскјаер и продолжи:

„Верувам дека сите знаат дека дадов се од себе за клубот.

“Уживав од првата до последната минута. Чест ми е што ми беше чест да го водам овој клуб. Се надевам дека се ќе биде многу подобро кога ќе се вратам”.

Убеден сум дека повторно ќе се сретнеме, бидејќи ако некаде ги гледам натпреварите, тоа ќе биде Олд Трафорд“, изјави Солскјаер.

Солскјер мина речиси три години на клупата на „црвените ѓаволи“. Ништо не освои, а на 167 натпревари на клупата забележа 91 победа, 37 нерешени и 39 порази.

Реклама

Facebook

Реклама