Connect with us

Фудбал

Спектакуларен гол на Де Брујн за победа на Сити против Челзи (ВИДЕО)

Манчестер Сити го совлада Челзи со 1-0 во дербито од 22. коло од англиската Премиер лига на „Етихад“.

Дербито го реши Кевин де Брујн со навистина спектакуларен гол на 20 минути пред крајот.

Кепа држеше нула за Челзи во првото полувреме. Тој го отфрли ударот на Стоунс, а потоа и Де Брујн во 24. минута.

Голманот на Челзи имаше одлична одбрана и во финишот на првиот дел кога му ја симна топката на Јакц Гралиш и на пауза замина со резултат 0:0 и без удар на тимот на Челзи кон голот.

Продолжението конечно носи шанса за Челзи. Тој во 48. минута му се закани на Лукаку, одбрани Едерсон.

Де Брујн погоди слободен удар од 30 метри дома во 64 минута од натпреварот. Кепа одбрани, но голманот на лондонскиот тим не можеше ништо да стори шест минути подоцна.

Белгиецот ја зеде топката од околу 40 метри, го одби нападот на Канте, а потоа покрај двајца противнички играчи прекрасно погоди за 1:0.

Тоа беше конечниот резултат од средбата. Граѓаните дојдоа до три бода и сега имаат 13 повеќе од Челзи.

Ливерпул е на минус 14, но со два натпревари помалку од тимот на Пеп Гвардиола.

 

 

Реклама

Facebook

Реклама