Connect with us

Фудбал

Стивен Џерард брилијантно ја води Астон Вила: Лестер го положи оружјето (ВИДЕО)

Астон Вила го совлада Лестер со 2-1 во 15. коло од англиската Премиершип.

Гостите поведоа во 14. минута со голот на Барнс.

Сепак, само три минути подоцна резултатот на семафорот беше 1:1, а тој го погоди Конса. Во финишот на првото полувреме Ремзи постигна гол за Вила, но беше поништен поради офсајд.

Во вториот дел, сепак, целосен пресврт, а нов гол во игра постигна Конса.

За Стивен Џерард ова е трета победа во четвртиот натпревар на клупата на Астон Вила. Единствениот пораз што го забележаа беше од Манчестер Сити, што беше и очекувано.

Со оваа победа од 19 бода, Астон Вила стигна до табелата на Лестер. Поради подобра гол-разлика Вила е на 10-та позиција, а Лестер е веднаш под нив.

Во следното коло Астон Вила гостува на Енфилд против Ливерпул и сигурно ќе биде особено емотивен меч за Џерард, додека Лестер го пречекува Њукасл.

Претходно денеска се одиграа уште три натпревари. Јунајтед победи со 1-0 против Кристал Палас, Тотенхем беше подобар од Норич со 3-0, додека Лидс и Брентфорд ги поделија бодовите со 2-2.

Реклама

Facebook

Реклама