Connect with us

Фудбал

Страшна ноќ за Ковачиќ на Еланд Роуд, Челзи го приближи Лидс Чемпионшип (ВИДЕО)

Челзи го совлада Лидс Јунајтед на „Еланд Роуд“ со 3:0 во 33. коло од англиската Премиер лига и се доближи до пласман во Лигата на шампионите.

Сините лесно го совладаа Лидс, кој дава се од себе да не испадне од Премиер лигата, бидејќи ова што го прават играчите на овој тим во последно време е вистински хорор.

Челзи поведе уште во четвртата минута. Мејсон Маунт постигнува 1-0 за да му асистира на Рис Џејмс.

Во 24. минута од натпреварот Даниел Џејмс беше исклучен. Тој брутално стартуваше над Матео Ковачиќ и мораше порано да се истушира, а хрватскиот фудбалер потоа го напушти натпреварот.

Со резултат 1:0 се замина на одмор, а потоа избраниците на Томас Тухел ја завршија работата со уште два гола.

Кристијан Пулишиќ во 55. минута погоди за 2-0 на асистенција на Маунт, а конечните 3-0 ги постави Ромелу Лукаку со голот во 83. минута од натпреварот.

Со овие три бода, Челзи е на чекор до Лигата на шампионите, а Лидс, пак, ќе има тешка борба за опстанок во последните две кола. Тој е доста далеку во моментов.

Реклама

Facebook