Connect with us

Фудбал

Структурата на познатиот стадион се урна, неколку навивачи се повредени

Неверојатни сцени се случија денеска на познатиот стадион „Монументал“ во главниот град на Чиле, Сантијаго.

Навивачите на Коло Коло се собраа на стадионот пред големото дерби кое ќе се одигра в недела против големиот ривал Универзидад Католика.

За малку ќе завршеше трагично традиционалниот собир пред дербито. Дел од навивачите се искачија на конструкцијата над трибините, а потоа се случи несреќата.

Advertisement

Огромна структура падна врз навивачите. Неколку лица се повредени, а традиционалниот собир е расипан на најлош можен начин.

Кога виделе што се случило, фудбалерите кои биле поздравени од навивачите отишле во соблекувалната и таму бил кралот на радоста.

Advertisement

Според одредени информации, во оваа несреќа се повредени најмалку четири лица, а на снимката се гледа дека неколку навивачи останале да висат на конструкцијата.

Навистина е среќа што во оваа несреќа немаше жртви, што можеше да биде трагично за голем број навивачи кои дојдоа да го поздрават тимот пред големиот дуел.

Коло Коло е гигант на чилеанскиот фудбал. Основана е пред 97 години и освои дури 32 шампионски титули на оваа земја заедно со еден трофеј од Копа Либретадорес.

Најголемото дерби што го има овој клуб е против уште еден познат тим од оваа земја Универзидад де Чиле, а големи ривалства има и со екипите на Католика и Кобрело.

Advertisement

Низ историјата дресот на овој клуб го носеле великаните на чилеанскиот фудбал, меѓу кои Иван Заморано, Артуро Видал, Умберто Суазо, Матиас Фернандез…

Advertisement