Connect with us

Фудбал

Така прави Ерик тен Хаг: Ѕвездите на Јунајтед нека се подготват за тоа што му се случи на Онана

Ерик тен Хаг ќе стане нов менаџер на Манчестер Јунајтед, а до крајот на сезоната во тимот на Ајакс ќе има многу добри шанси повторно да стане шампион на Холандија.

Тен Хаг вчера објави дека нема да има милост за големите ѕвезди во Манчестер. Пораката е јасна.

“Нема да попуштам или да ја променам мојата визија. На ѕвездите ќе им дадам задачи и кој нема да ги исполни ќе разговара со мене. Без разлика за кој е”, изјави Хаг.

И 52-годишниот тренер потврди дека не се шегува со него по примерот на долгогодишниот прв голман на Ајакс, Андреа Онана. Тој беше испратен на одмор од Тен Хсг пред крајот на сезоната.

По суспензијата поради допинг, Онана се врати на голот на Копљаник. Повторно доби шанса да застане меѓу стативите, но односите со клубот и публиката не се исти. Така тренерот го испрати на одмор и неговата кариера во Ајакс е завршена.

Камерунецот од следната сезона ќе го брани голот на Интер. Тој во јануари потпиша договор со актуелниот шампион на Италија, а Онана по осум години заминува од Амстердам.

Сигурно не очекуваше да замине на овој начин, но Тен Хаг одлучи дека повеќе не му треба и не сака да ги трпи своите многубројни каприци кои ги има во последно време.

Онана за првиот тим на Ајакс дебитираше во 2016 година, а во изминатите шест години настапи на вкупно 214 натпревари.

Од друга страна, Ерик тен Хаг ќе има многу тешка задача пред себе да го врати Јунајтед на старите патеки на славата, што на многу менаџери не им успеа по заминувањето на Сер Алекс Фергусон во 2013 година.

Тој ќе има на располагање огромен буџет за да го состави тимот што го посакува, а наводната бројка е 200 милиони фунти.

 

Реклама

Facebook