Поврзи се со нас

Фудбал

Тебас: Роналдо го нема, па што? Лигата е поголема од кој било играч

Претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас во разговор за шпанските медиуми ја коментираше можноста за заминување на Лионел Меси и Серхио Рамос, па го спомена и Кристијано Роналдо.

Роналдо го напушти Реал Мадрид и замина во Јувентус, а шпанската лига може да остане без уште две големи sвезди на лето. Сепак, Тебас смета дека особено заминувањето на Португалецот не и наштети на шпанската Ла Лига.

 
“Секако дека не сакам да заминат, но ако тоа се случи, ќе мора да работиме за да го надополниме нивното отсуство. Роналдо го нема, но јас ви велам дека ништо не се смени и мислам дека Роналдо не ја подобри Серија А”, рече тој. е Тебас.

Претходно Нејмар исто така ја напушти Ла Лига, бидејќи Бразилецот од Барселона замина во ПСЖ.

„Тој отиде во француската лига, но тоа не смени ништо. Ла Лига е силен бренд и големите клубови се над играчите“, објасни првиот човек на лигата.

loading...

Facebook