Поврзи се со нас

Фудбал

Тебас: Роналдо не го зголеми квалитетот на Серија А.

Претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас инсистираше дека на трката во Шпанија не му недостасува Кристијано Роналдо, кој замина во Јувентус, додека тој рече дека дури и „Серија А не видела зголемување на квалитетот откако отишол таму.

Тебас зборуваше за големиот шпански весник „Марка“ додека зборуваше и за можното заминување на Лионел Меси од Барселона и Серхио Рамос од Реал Мадрид.

„Очигледно, не сакам да ја напуштат Ла Лига, но ако тоа се случи, ќе имаме и други спортисти кои ќе ги заменат“, рече шефот на Ла Лига.

„Кристијано Роналдо замина, некои луѓе на Твитер често ми го зборуваа ова. Ве уверувам дека ништо не се случило од неговото заминување. Да бидам фер, не мислам дека Серија А се подобри, дури и неговата игра е едвај забележлива “.

„Нејмар отиде во ПСG, но Лига 1 и натаму останува Лига 1. Марката во Ла Лига и големите клубови кои играат за нас ги надминуваат индивидуалните играчи, без оглед колку се талентирани“.

loading...

Facebook