Connect with us

Фудбал

Трагедија на Аталанта во Торино!

Јувентус и Аталанта синоќа одигра (2:2) во дербито од 32. коло од италијанската Серија А.

Аталанта одигра фантастично прво полувреме. Екипата од Бергамо целосно го надигра актуелниот шампион на Италија, и стигнаа до заслуженото водство по само 16 минути игра.

Тоа беше убаво делување на гостите. Папу Гомез го ангажираше Дуван Запата, а тој постигна за предност од 0:1.

Аталанта целосно ја контролираше играта во првото полувреме. Јувентус не можеше да направи апсолутно ништо пред голот на противникот и на полувреме заминаа без никакви реални шанси.

Аталанта ја загуби предноста по десет минути игра во второто полувреме, кога Јувентус ја постигна првата шанса на играта. Де Рун направи пенал, а Кристијано Роналдо шутираше прецизно за 1:1.

Тогаш и двата тима имаа неколку многу добри напади и обиди, но без тие реални шанси, а во 81. минута домашната екипа доживеа уште еден шок. Фантастичен гол постигна Малиновски за ново водство на Аталанта од 1:2.

До крајот, се разбира, Јувентус започна да се изедначува, а на крајот дојдоа до тоа. Вистинска трагедија им се случи на гостите откако Муриел играше со рака во шеснаесетникот, а судијата посочи кон белата точка.

Роналдо повторно ја презеде одговорноста. Тој постигна безбедно за 2:2, а Јувентус направи уште еден чекор поблиску до титулата, додека Аталанта пропушти голема шанса да се вклучи во самата трка.

Екипата од Бергамо остана без 10-та последователна победа во Серија А, но она што ги прави среќни е секако дека играат прекрасно.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама