Connect with us

Фудбал

Трансфер на повидок: Бејл веќе тренира со својот нов клуб

Герет Бејл летово го напушта Реал Мадрид и како слободен играч ќе може да потпише за нов клуб.

Од една страна, никој нема да плаче за 32-годишниот во Реал Мадрид. Неговиот придонес во играта на тимот, особено минатата сезона, беше илузорен, па сите чекаа да му истече договорот и да си замине од клубот. Од друга страна, тие вистински навивачи на Реал Мадрид го ценат тоа што тој го направи за Лос Бланкос од трансферот во 2013 година.

Во контекст на иднината на Велшанецот, досега се споменуваа имињата на барем неколку клубови во кои би можел да замине. Последните информации на британските медиуми велат дека веќе е на повидок името на новиот клуб.

Дејли Мејл објави дека 32-годишниот неодамна бил виден како тренира за Кардиф Сити. Бејл требаше да дојде во велшкиот клуб за да преговара со тренерот Стив Морисон и наводно да ја реши својата улога во клубот.

Доколку дојде до таков трансфер, играчот ќе мора да прифати значително намалување на платата. Во Реал Мадрид добиваше преку 640.000 евра неделно.

Кардиф Сити, од друга страна, не е првиот островски клуб со кој Бејл се поврзува. „Сан“ објави дека клубови како Њукасл, Астон Вила, Тотенхем и Нотингем Форест се заинтересирани за негово доведување, а се споменуваат и Хетафе, Рома и Атлетико Мадрид.

Реклама

Facebook