Connect with us

Фудбал

Урнебесен коментар на дефанзивецот на Сити откако дозна дека Халанд потпишал

Ајмерик Лапорт, стоперот на Манчестер Сити, беше меѓу првите кои ја коментираа преселбата на Ерлинг Халанд на „Етихад“.

Лапорт сега ќе има можност да ја дели соблекувалната со еден од најдобрите напаѓачи во светот и верува дека со него Сити ќе има многу поголеми шанси за освојување трофеи во Англија, но и на евросцената.

„Мило ми е што нема да морам да трчам по него во следните неколку години. Ерлинг, добре дојде!“, напиша Лапорт и му посака добредојде на младиот Норвежанец.

За разлика од Лапорту, многу други дефанзивци ќе бидат во вистинска неволја во иднина кога ќе имаат задача да го спасат голот од „тврдиот“ Халанд, кој со години е неверојатен.

Сити го откупи неговиот договор од Борусија за 60 милиони евра, а играчот ќе биде еден од најплатените на „Етихад“ со Кевин де Брујн и ќе заработува околу 400 илјади неделно.

Граѓаните се многу блиску до нова титула во Англија, но беа малку трагични во полуфиналето од Лигата на шампионите против Реал Мадрид, а освојувањето на тој трофеј е нешто за што клубот отсекогаш сонувал и се надева дека конечно ќе успее по доаѓањето на Халанд.

Facebook