Connect with us

Фудбал

Ван Дајк го избра најдобриот стопер досега: „Неверојатно е колку го почитувам…“

Во моментов нема подоминантен стопер во светот на фудбалот од Вирџил ван Дајк.

Ван Дајк без сомнение е најдобриот стопер во светот, а Ливерпул ја има среќата што го има во своите редови, што се гледа и по резултатите.

Одличниот Холанѓанец релативно доцна влезе на топ-сцената, на 26-годишна возраст, кога на „Енфилд“ пристигна од Саутемптон за 85 милиони евра.

 

Во последните недели и месеци прилично одличниот дефанзивец добива многу пофалби на своја сметка, а некои дури и претеруваат кога велат дека Ван Дајк е најдобриот централен дефанзивец досега.

 

И додека Ван Дајк гради репутација која ќе го одведе во група легенди, тој го избра најдоброто на сите времиња. Тоа е Паоло Малдини.

 

„Почитта што ја имам кон него е неверојатна. Тој очигледно е фудбалска легенда. Занте, тој е неверојатен начин на игра и се што постигна со Милан толку долго“, рече Ван Дајк.

Кога „црвените“ оваа сезона играа против Милан во Лигата на шампионите, Ван Дајк имаше можност да се сретне и со познатиот капитен на Росонерите.

 

“Додека бев повреден, собирав дресови и имав еден негов дрес, па тој ми потпиша. Сакав да го видам и да го прашам како е. Легенда, легенда и почит”, 30-годишниот кажа.

 

Малдини целата своја кариера ја помина во Милан. Тој 25 години го носеше дресот на првиот тим на Росонерите. Со еден од најголемите клубови на денешницата успеа да освои повеќе од 20 трофеи. Дури пет пати ја освои Лигата на шампионите.

 

Тој беше рекордер во Серија А по број на настапи (647) додека во 2020 година не беше престигнат од вториот легендарен фудбалер Џанлуиџи Буфон.

 

Не беше толку успешен со репрезентацијата на Италија. Го загуби финалето на Светското првенство во 1994 година и финалето на Евро 2000 година. Светското првенство во 2002 година беше неговиот последен настап во дресот на Азурите.

 

По пензионирањето извесен период играше тенис, а неколку години ја извршуваше директорската функција во Милан и може да се каже дека Росонерите полека но сигурно се враќаат на патеките на старата слава.

 

 

 

Реклама

Facebook