Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Шоуто на Имобиле, голот и глупоста на Милинковиќ-Савиќ ја одбележаа новата победа на Лацио

Во 16. коло од Серија А, Лацио славеше со 1:3 на гостувањето кај Сампдорија.

Веќе во седмата минута Римјаните поведоа, а стрелец беше Сергеј Милинковиќ-Савиќ.

До полувремето се беше веќе решено, а свое шоу имаше Чиро Имобиле постигнувајќи два нови гола.

Прво го удвои водството на Лацио во 17. минута,

а потоа постигна гол за 0:3 дваесет минути подоцна.

Имобиле остана во соблекувалната на паузата, а наместо него влезе Муриќи. За Имобиле ова беше 13-ти гол во лигата оваа сезона и моментално го дели првото место на листата на стрелци со Душан Влаховиќ. Интересно е што и двајцата имаат по две асистенции.

Ги видовме глупостите на Милинковиќ-Савиќ. Во 67. минута репрезентативецот на Србија направи прекршок, доби жолт картон, а потоа и вториот поради приговор.

Домашната екипа успеа да ја искористи предноста во форма на играч повеќе само за да го ублажи поразот, а во 89. минута Габијадини погоди.

Со оваа победа Лацио стигна до 7. место со 25 бодови, додека Сампдорија е на 15. место со 15 бодови.

Во следното коло Лацио ќе гостува кај Сасуоло, додека Сампдорија кај Мегдан Џенова.

Џенова колото ќе го заврши со вечерашниот дуел против Јувентус во Торино кој започнува во 20:45 часот.

 

Реклама

Facebook

Реклама