Connect with us

Тајмаут

ВИДЕО Страшна несреќа во Формула 1: Болидот се преполови, трката веднаш прекината

Сепак, неговиот тимски колега Карлос Саинз излета од патеката веќе во првиот круг.

Трката беше прекината неколку секунди подоцна кога возачот на Хаас Кевин Магнусен удри во болидот на Ред Бул Серхио Перес. Мексиканецот потоа удри во заштитната шина пред да го закачи Ник Хулкенберг од Хас.

Болидот на Ред Бул е целосно уништен, а Перес е неповреден. Организаторите на трката најавија дека трката ќе продолжи во 15:44 часот по расчистување на патеката.

Advertisement