Connect with us

Фудбал

ВИДЕО: Винисиус се посрамоти и реши да се одмазди

Аргентина и Бразил одиграа разочарувачки 0-0, но со оглед на големиот број ѕвезди во двете селекции, имаше спектакуларни потези.

Фокусот е на Виникус Јуниор, кој оваа сезона игра навистина фантастично во дресот на Реал Мадрид и постепено станува еден од најдобрите дриблери во светот.

Винисиус не се прослави во првото полувреме кога со мајсторски дриблинг во последните моменти се посрамоти од Анхел Ди Марија.

Ди Марија мудро ја дочека бразилската млада ѕвезда, со едноставен потег ја заби топката низ неговите нозе и продолжи да игра како ништо да не се случило.

Токму поради ова понижување, не е изненадување што Винисиус продолжи да бара одмазда, а жртвата ја најде во десниот бек Молина.

Винисиус направи спектакуларен потег на корнер знаменцето, кревајќи ја топката зад грб и префрлувајќи го својот противник и истрчајќи од страна. Навистина феноменално.

Во претходните сезони, бразилскиот напаѓач често беше во митот за критичарите, но оваа целосно се издигна и веќе има учинок од девет гола и седум асистенции во дресот на Реал.

21-годишниот фудбалер се развива во крило од светска класа и дефинитивно почнува да ги оправдува вложените 46 милиони долари кои Реал му ги плати на Фламенго пред четири години.

Инаку, Бразил со ремито 0-0 го потврди првото место во квалификациската група, а пат во Катар обезбеди и Аргентина, па на крајот сите можеа да бидат задоволни.

Реклама

Facebook

Реклама