Connect with us

Фудбал

Враќањето на Пирло во Серија А со изборот на клубот не изненади сите

Поранешната ѕвезда на италијанскиот фудбал повторно ќе работи како тренер во Серија А.

Поранешниот италијански репрезентативец и прославен играч за врска кој настапуваше за Бреша, Интер, Милан и Јувентус, очигледно следната сезона ќе седи на клупата на една екипа во Серија А.

 

Имено, според медиумите во Италија, Пирла за нов тренер ќе ја назначи Специја, а ќе го наследи Тијаго Мота. Тој неодамна се поврза со Салернитано, но се чини дека клубот ќе испадне од лигата, додека Специја треба да остане во елитното друштво на италијанските тимови.

 

Последниот ангажман на Пирло беше во Јувентус, а оттогаш се поврзува со голем број клубови.

 

Како тренер со Јувентус, Пирло го освои Купот на Италија и Суперкупот на таа земја. 42-годишниот беше назначен за тренер на Јувентус во летото 2020 година, а беше отпуштен девет месеци подоцна. На клупата мина 52 натпревари.

 

Во својата дебитантска тренерска сезона со многу мака во Лигата на шампионите стигна до последното коло. Што се однесува до доминацијата во Серија А, таа по девет години ја прекина Интер, кој убедливо ја освои титулата. Наместо Пирло Јуве го врати Макс Алегри кој се уште е тренер на Старата дама.

 

 

Реклама

Facebook