Поврзи се со нас

Фудбал

Врсаљко се опорави од коронавирусот

Дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Шиме Врсаљко повеќе нема коронавирус, пренесува „Спортске новости“.

-текстот продолжува по рекламата-

Фудбалерите на Атлетико Врсаљко и Анхел Кореа го пропуштија четвртфиналниот натпревар од Лигата на шампионите против Ред Бул Лајпциг поради коронавирус.

Откриено е дека Врсаљко има антитела, а по два теста за седум дена, откриено е дека овие антитела се резултат на веќе надмината болест и дека тој не може да ја шири инфекцијата.

-текстот продолжува по рекламите-

Затоа доби зелено светло за да се врати во нормални животни активности, па веќе објави дека наскоро ќе дојде во Задар на одмор. Оттаму, на 31 август, тој ќе отпатува во таборот на репрезентацијата, каде ќе се подготви за дуелите против Португалија и Франција со остатокот од хрватската репрезентација.

Патем, неговиот Атлетико испадна од Лајпциг од Лигата на шампионите пред неколку дена затоа што загубија со 2:1 во Лисабон.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама