Connect with us

Фудбал

Жирона, втор тест за Куман

Барселона вечерва на подготвителниот натпревар ќе се соочи со Жирона на стадионот „Јохан Кројф“, и тоа ќе биде втор тест за новиот тренер на каталонскиот гигант, Роналд Куман.

Се очекува холандскиот тренер да ги активира сите играчи кои ги има на располагање, но како и да е ќе мора да донесе некои одлуки.

Куман најверојатно ќе се држи до својата шема 4-2-3-1 и ќе искористи два различни почетни состави за секој дел од играта, како што тоа го стори во саботата на првиот пријателски натпревар против Гимнастика.

Куман бара висок интензитет од своите играчи, нешто што Барселона многу го промаши.

loading...

Новата аквизиција Миралем Пјаниќ нема да му биде достапна ниту овој пат, бидејќи тој сè уште се придржува до протоколот за надминување на коронавирусот.

Она што сите ги интересира е дали Куман повторно ќе го остави Луис Суарез дома, кој сè уште не го напуштил клубот откако му било кажано дека не е дел од плановите на тренерот.

Барселона ќе има уште еден пријателски натпревар против Елче во сабота, а потоа ќе ја започне новата сезона во Ла Лига со натпреварот против Виљареал на 26 или 27 септември.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com