Connect with us

Фудбал

Звезда славеше во Тирана, ПАОК го нокаутираше Бешикташ

Првите два натпревари од 2. квалификациско коло од Лигата на шампионите се одиграа во вторникот вечерта.

Во Грција ПАОК беше домаќин на Бешикташ зад затворени врати и на крајот славеше со 3:1, па така тие освоија место во третото квалификациско коло.

Очајно, мечот започна против турците, бидејќи Цолис постигна за 1:0 во седмата минута, а истиот играч го зголеми на 2:0 во 24-та минута. Само шест минути подоцна незапирливиот Цолис е асистент и стрелец беше Пелкас за 3-0.

Ларин го намали водството на 3:1 во 37-та минута и тоа беше се од Бешикташ, додека Апком промаши пенал за ПАОК во 41. минута, но на крајот тоа не ги чинеше Грците.

Во Тирана, албанскиот шампион ФК Тирана беше домаќин на Црвена Звезда во „мечот на непријателот“. Резултатот беше – 0:1.

Голот го постигна Томан во 62-та минута. Португалецот погоди со глава по корнерот на Катаи, со што ги казни сите промаши на Тирана.

Претходно, Тирана имаше голем број на шанси, а во 58-та минута, Мучи ја затресе гол-стативата на Борјан. Со малку среќа, Звездата сепак мина во третото квалификациско коло од Лигата на шампиони.

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com