Поврзи се со нас

Фудбал

Ако сè беше „според законот“, вака би изгледала табелата во Премиерлигата (ФОТО)

Англиската Премиер лига се приближува кон крајот, но шампионот е веќе познат, иако има жестока борба за место во Лигата на шампионите, односно Европската лига.

Ливерпул убедливо стигна до својата прва титула во 30 години, така што ремито со Барнли во сабота на „Енфилд“ (1-1) не му значи ништо, иако Јирген Клоп беше бесен по натпреварот.

Во последно време има многу забелешки на судењето во Лига пет, а особено во Шпанија, Италија и Англија, каде дури и ВАР не помага. Имаше поплаки и од Клоп, Жозе Мурињо, исто така се пожалија Астон Вила, но залудно – работите не се подобруваат.

И на еден од профилите на Твитер, табелата во Премиерлигата „се појави“ без грешки за судии во тековната сезона. Нема конкретна статистика, не се ни кажува кои грешки биле „отстранети“ и како е постигнат конечниот ранг, но барем е забавно да се забележат некои промени.

И без грешки, прв е Ливерпул, но засега не би бил сигурен во титулата и би морал да оствари друга победа. Интересно е што Арсенал и Вулверхемптон би биле на позициите три и четири, така што сега би биле најблиску до Лигата на шампионите, додека Лестер во моментов би бил на петтото место и Челзи на шестото место.

Оваа табела не претставува ништо и не мора да значи ништо, но да забележливо е дека Манчестер Јунајтед е на 10-то место на табелата.

Неодамна, поранешниот менаџер на Јунајтед, Жозе Мурињо, исто така отворено зборуваше за тоа како Јунајтед има помош и дека „13 пенали се голема помош за Манчестер“.

 

loading...

Facebook