Connect with us

Фудбал

Албанија со најбрз гол во историјата на ЕП, но Италија славеше со пресврт (ВИДЕО)

Актуелниот европски првак Италија со победа ја почна одбраната на титулата, совладувајќи ја вечерва во Дортмунд репрезентацијата на Албанија со 2-1 во рамки на првото коло во групата Б на ЕВРО2024.

Натпреварот почна шокантно за Италија која по само 23 секунди се најде во резултатска негатива, откако Бајрами искористи кардинална грешка во противничката одбрана и го постигна најбрзиот гол во историјата на европските првенства.

Италијанските фудбалери брзо се созедоа и по само 16 минути игра го презедоа водството.

Бастони во 11 минута израмни на 1-1, а пет минути подоцна Барела донесе целосен резултатски пресврт и стартна победа за Италија на ЕВРО2024.

Во рамки на групата Б претходно денеска Шпанија со 3-0 ја совлада Хрватска.

Advertisement