Connect with us

Фудбал

Алегри бесен: Честитки за Интер и Валери, судеше добар натпревар

Со поразот од Интер во финалето на Купот на Италија, Јувентус стави крај на оваа, а кога е во прашање оваа, за нив, катастрофална сезона.

За прв пат по десет години сезонава не е освоен трофеј, а Старата дама ќе мора да се задоволи со четвртото место во Серија А, односно пласман во Лигата на шампионите.

Во финалето на Олимпико видовме два пенали за Интер, двата правилно досудени, а потоа и исклучувањето за нервозниот Алегри, тренерот на Јувентус.

 

По натпреварот имаше интересна прес-конференција.

 

„Мораме да почнеме со бес вечерва. Мораме да им честитаме на Интер и на судијата кој донесе добар натпревар. Игравме добро против силен тим. Последните петнаесет минути малку се откажавме бидејќи имавме уморни играчи. Локатели направи половина од тренинзите, па му благодарам на тимот за влезот во Лигата на шампионите“, изјави Алегри и додаде:

 

„Морате да работите ден по ден без да ја изгубите од вид играта што ја изгубивте оваа година. Следната година ќе имаме можност повторно да играме и повторно да се обидеме да освојуваме трофеи. Имаме добра база, извинете затоа што по десет години Јувентус не подигнете го трофејот“.

 

Што го налути кога беше исклучен во 104. минута?

 

„За време на исклучувањето, играч на Интер помина покрај мене и ми застана на ногата, а потоа судијата ме избрка. Важно е што тие победија, а ние загубивме.

 

“Валери судеше добар натпревар, беше многу добар. Иако не се сеќавам зошто ме предупреди на почетокот”, додаде меѓу другото Алегри.

 

 

Реклама

Facebook