Connect with us

Фудбал

Анчелоти ги коментираше пцовките на Крос поради промената, па ја кажа тажната вистина за денешните фудбалери

Реал Мадрид пред две недели успеа да се пласира во полуфиналето на Лигата на шампионите откако во дуелот беше подобар од Челзи.

Кралскиот клуб продолжи со многу маки бидејќи Челзи водеше со 3-0 во реваншот на „Сантијаго Бернабеу“ и успеа да го надополни доцнењето од првиот натпревар кога Реал победи со 3-1.

„Сините“ водеа со 3-0 до 80. минута и се чинеше дека ќе одат во полуфиналето, но Реал после тоа успеа да се врати и по продолженијата отиде понатаму бидејќи конечниот резултат беше 3-2 за Челзи на тој меч.

Но, еден од деталите кои го одбележаа натпреварот се случи во средината на вториот дел кога Карло Анчелоти направи двојна замена и се покажа дека таа надвладеа на крајот од натпреварот.

Потоа го извади од игра Тони Крос, кој беше многу незадоволен од тоа, па го пцуеше Анчелоти додека го напушташе теренот и само се збогуваше со него.

Крос беше заменет со Родриго кој подоцна постигна гол за 1-3 кој го остави Реал во живот. Анчелоти го коментираше потегот на Крос и неговото незадоволство и ја кажа тажната вистина за денешните фудбалери.

“Во мое време не беше така. Се сеќавам кога Капело ме остави на клупа еднаш и не разбрав зошто. Само ми рече дека кога ќе си на тренинг ќе разбереш. И навистина беше јасно на „Сакав да му го повторам истото на Тони кога излезе, но тој беше навистина лут“, рече Анчелоти, додавајќи.

“Кога играв, играчите не се однесуваа така. Тренерите максимално се почитуваа и не требаше да реагирате така бидејќи тоа е непочитување кон него. Денешните играчи се тотално различни. Ним им недостига таа почит кон тренерот , директор, помошник или било кој“.

Реал Мадрид вечерва го игра првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите на гости кај Манчестер Сити, а се очекува Крос и покрај се што се случи да биде во стартниот состав.

Реклама

Facebook