Поврзи се со нас

Фудбал

Анчелоти: Како дете го поддржував Интер, Ибрахимовиќ е како џек пот

Италијанскиот стручњак Карло Анчелоти даде интервју за „Ла Газета дело Спорт“ во најавата за големото дерби во Милано.

Интер и Милан играат утре од 18 часот, а Анчелоти откри дека како дете бил навивач на Интер.

“Како дете бев Интериста затоа што бев фасциниран од тимот на Хелен Ерера. Ми дадоа дрес на Сандра Мацола, тие работи беа реткост во тоа време. Сепак, Милан ми го одбележа животот – прво како играч, а потоа и како тренер”, изјави Анчелоти. .

Анчелоти е задоволен од тоа како изгледа моментално Милан.

„Милан добро се снаоѓа. Пиоли и Малдини завршија извонредна работа во последните шест месеци. Никогаш не се ни сомневав во квалитетите на Малдини како фудбалски директор. Кога сте добра личност, не можете да правите погрешни работи. Искуството е важно, но се стекнува на првата линија на арената “.

Пофалби и за Златан Ибрахимовиќ, кој го предводи Милан на 38-годишна возраст.

“Ибра е Ибра. Кога ќе најдеш фудбалер како него, ќе добиеш џекпот. Мотивацијата и гордоста отсекогаш биле негова сила, Ибра е неверојатен професионалец”.

Анчелоти исто така истакнува дека Интер е добар и со Антонио Конте.

“Интер го засили тимот и може да ја прекине хегемонијата на Јувентус. Се на се, мислам дека ја чекаме најнеизвесната сезона во последната деценија. Антонио Конте е исклучителен тренер и професионалец. Понекогаш разговараме по телефон и тој сака да ја прошири својата фудбалска култура. Таквиот тегов пат го прават тимот да победи “.

Advertisement

Facebook

Реклама