Connect with us

Фудбал

Англичаните направија радикални промени во натпреварувањето во купот

Новата сезона во Англија ќе биде различна од претходните години затоа што ќе има радикални промени во двете натпреварувања во националниот куп.

Англичаните со години ги играат ФА Купот и Купот Карабао, кои ќе се играат во малку поинаков формат во натпреварувачката година 2020/21 година.

Имено, организаторите решија целосно да го елиминираат повторувањето на натпреварот во случај на нерешено, а ќе се одигра еден елиминациски натпревар во новата сезона.

ФА Купот ќе започне на 1 септември, а финалето на Вембли е закажано за 15 мај 2021 година, додека во Купот Карабао веќе нема да има реванш во полуфиналето.

Причината за оваа одлука е тесниот распоред и премногу натпревари затоа што новата сезона ќе биде пократка од претходните што завршуваат во непари години, причината е Европското првенство.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com