Поврзи се со нас

Фудбал

Арсенал ќе ја освои Премиер лигата под водство на Артета, вели Венгер

Арсен Венгер верува дека Арсенал може да ја освои титулата во Премиер лигата под водство на тренерот Микел Артета и признава дека е изненаден од нивото на тимот во последните сезони.

-текстот продолжува по рекламата-

Арсенал ја започна новата сезона во лигата со освојување на девет од 12 можни бода и е рангиран на четвртото место – само три бода помалку од Евертон.

Составот на Артета во сабота ќе се соочи со Манчестер Сити и Венгер верува дека шпанскиот тренер има доволно квалитет во својот тим за да го заврши 16-годишното чекање за титулата.

-текстот продолжува по рекламите-

„Искрено верувам во тоа, затоа што се чини дека тој многу добро се снајде во тимот. Играчите многу добро го разбираат тоа“, рече Венгер.

„Купивме добри играчи, потрошивме многу пари во последните две сезони. Одеднаш откривме многу приходи, тоа беше прилично изненадување“, додаде тој.

„Мислам дека има квалитетни играчи и доволно (да ја освои титулата). Можеме да го освоиме, зошто да не?“ 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама