Connect with us

Фудбал

Атлетико запрен со нерешен резултат од Билбао

Шампионот на Шпанија, Атлетико Мадрид ремизираше 0:  на домашен терен против Атлетик Билбао во петтото коло од Ла Лига.

„Јорганџиите“ го забележаа второто реми на последните три натпревари од домашното првенство, а третото во претходните четири, сметајќи го дуелот со Порто во Лигата на шампионите.

Ако се земе предвид дека победата против Еспањол во последното коло беше извојувана во 90 + 9. минута, јасно е дека тимот на Чоло Симеоне не е во најдобра форма од почетокот на сезоната.

Неколку вистински можности беа видени на стадионот Ванда Метрополитано. Ангел Кореја промаши за домашниот тим и Ињаки Вилијамс за гостите во првото полувреме. Во вториот, Асијер Вилалибре имаше еден, кој ја пропушти можноста да им донесе три бода на Лавовите како компензација.

Атлетико играше со десет играчи од 78. минута поради исклучувањето на Жоао Феликс. Младиот напаѓач прво го доби првиот жолт картон за прекршок, а потоа неколку секунди подоцна му беше покажан вториот како резултат на жалбата.

Мадриѓаните го заземаат првото место со 11 бодови, со натпревар повеќе од Реал и Валенсија, кои имаат по 10 бода, Билбао е четврти со девет.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама