Connect with us

Фудбал

Бунт во ПСЖ: Играчите наспроти тренерот

Актуелниот шампион на Франција, ПСЖ синоќа стигна до својата прва лигашка победа оваа сезона.

ПСЖ против Мец славеше со минимални 1:0, а голот за големите три поени го постигна Дракслер во судискиот надоместок.

Сепак, оваа вредна победа не ја врати добрата атмосфера во редовите на францускиот шампион. Напротив, според француските медиуми, ситуацијата во ПСЖ од ден на ден се влошува, а наводно некои играчи се незадоволни од работата на тренерот Томас Тухел.

Според „РМЦ Спорт“, играчите не се подготвени да играат и да се шегуваат едни со други дека единствениот план е да му ја додадат топката на Нејмар.

Еден од играчите чие име е скриено ја опиша ситуацијата: “Играме без тактика, без идеја. За време на мечот со Марсеј, стручниот штаб немаше апсолутно никаква контрола врз ситуацијата. Како да не можеа да променат ништо”.

Наводно, некои француски играчи сметаат дека Тухел ги „турка“ јужноамериканците, а исто така се незадоволни од фактот што Маркињос игра како дефанзивен играч за врска, наместо стопер. Но, тоа не е сè, тие исто така наводно веруваат дека Мауро Икарди треба да игра повеќе.

Генерално, ако им се верува на француските медиуми, ситуацијата во тимот не е добра и останува да видиме дали богатиот сопственик ќе реагира.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com