Connect with us

Фудбал

Човек чии хорор грешки се негов заштитен знак: Тој е автор на најлошиот гол-аут во историјата на фудбалот

Доволно е навивачите на Ливерпул да спомнат име на еден човек за веднаш да им падне мрак на очите.

Лорис Каирус изненадувачки доби шанса да брани во финалето на Лигата на шампионите во 2018 година во 2018 година, но имаше две застрашувачки грешки поради кои Ливерпул загуби од Реал Мадрид со 3-1.

Пред тоа, сепак, Кариус даде неколку предзнаци. Во сезоната 2016/2017 стартуваше како единица. Неговата страшна игра против Бурнемаут се памети кога им овозможи на Бурнемаут да ги победат црвените со 4:3.

Сепак, првата голема грешка се случи во победата над Сандерленд на „Енфилд Роуд“. 2-0 беше за Ливерпул. Зачуваната мрежа звучи како добро попладне, но не беше баш така.

Германскиот голман тогаш го предизвика можеби најлошиот голгетерски учинок во историјата на фудбалот испраќајќи ја топката во корнер.

Кариус налета на одличната топка од Матип, која ја совлада замката за офсајд.

Клоп во тоа време веќе доби знак дека мора да бара нов голман, но извесен период настрада по својот соиграч, поточно до 2018 година кога го испрати во Бешикташ.

28-годишниот фудбалер и после тоа беше на позајмица во Мајнц, а летово се врати на Енфилд каде воопшто не брани. Неговиот договор трае до лето.

Реклама

Facebook

Реклама