Connect with us

Фудбал

Дали Левандовски ќе го собори најважниот рекорд на Герд Милер? Не е невозможно, но сепак е многу далеку

Роберт Левандовски со години е најдобар стрелец и најдобар играч на Баерн.

Левандовски постигна вкупно 284 гола во Бундеслигата, но сепак е далеку од легендарниот Герд Мулер, уште еден поранешен напаѓач на Баерн, кој постигна 81 гол повеќе од Полјакот.

Против Бохум во победата од 7:0, Лева имаше „скромен“ учинок, постигнувајќи „само“ еден гол, но тоа беше доволно за рекорд, бидејќи постигна најмалку голови на 13 последователни натпревари на „Алианц арена“. Така ги надмина рекордите на Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Аргентинецот постигна најмалку еден гол на 10 последователни натпревари на „Камп Ноу“ во дресот на Барса, додека Роналдо тоа го направи 12 пати по ред како играч на Реал Мадрид.

Герд Милер е најдобар стрелец во историјата на Бундеслигата со 365 голови. Последниот гол на германската фудбалска легенда се случи на 18 ноември 1978 година на натпреварот помеѓу Баерн и Кајзерслаутерн. Милер одигра вкупно 427 натпревари во германската Бундеслига, што му дава просек од 0,85 гола по натпревар.

Левандовски има постигнато 284 гола на 355 натпревари, во просек по 0,8 гола по натпревар. Полјакот беше пресметан дека постигнува гол на секои 100 минути во Бундеслигата, а Милер тоа го правеше во просек на секои 105 минути.

Во интервју за Спорт Билд, Левандовски призна дека може да игра на ова ниво најмалку уште четири години.

“Јас сум во добра физичка форма и имам вистински менталитет. Можам да играм уште многу години, сигурен сум дека ќе бидат уште најмалку четири години. И тогаш ќе видам, можеби ќе можам да го подигнам нивото уште повисоко кога станува збор за голови и рекорди“, рече Левандовски, кој ќе се обиде да го надмине Мулер.

Доколку фудбалерот на Баерн остане здрав, не изгледа невозможно, но покојниот Милер сепак е апсолутен владетел на Бундеслигата.

Легендата за Баерн и Германија почина на 15 август оваа година, откако со години беше многу болен. Поранешен напаѓач на германската репрезентација, тој исто така боледуваше од Алцхајмерова болест, неизлечива болест на мозокот.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама