Поврзи се со нас

Фудбал

Де Брујн покажа каква почит има кон Манчестер Сити

Кевин Де Брујн е сигурно еден од најдобрите играчи од средниот ред во светот во моментот.

Белгиецот веќе неколку години обезбедува одлични игри во дресот на Манчестер Сити, а многу пати покажа дека е навистина одличен мајстор. Де Брујн пристигна во Сити летото 2015 година од Волфсбург и тоа беше полн погодок за него.

Иако веќе некое време нашироко се пишуваше дека Де Брујн би можел ова лето да го напушти „Етихад“ и да ја продолжи кариерата во друг клуб, се чини дека овој 29-годишник воопшто не го сака тоа.

Де Брујн цени колку се почитува во овој клуб од пристигнувањето пред пет години, и има навистина одлична врска со Пеп Гвардиола. Иако на Сити му се заканува двегодишна суспензија за неиграње во ЛШ, ова не менува ништо за Белгиецот.

Имено, Де Брујн изјави дека ќе остане на „Етихад“ дури и ако не игра со овој клуб во Лигата на шампионите во наредните две сезони. Реал Мадрид исто така се распрашува за него, но тој не сака да го напушти Сити во оваа тешка ситуација по сето она што му го даде овој клуб.

loading...

Facebook