Connect with us

Фудбал

Дембеле повторно одби да го продолжи договорот, а Чави му пријде после тренинг и кажа само една реченица

Францускиот репрезентативец Усман Дембеле повторно ја отфрли можноста да го продолжи договорот со Барселона.

Каталонскиот клуб во неколку наврати му понуди можност на Дембеле да го продолжи договорот кој му истекува на крајот на оваа сезона, но Французинот одбил.

Тој ќе мораше да се согласи на намалување на платата за да му помогне на клубот во тешка финансиска ситуација, но тој и неговиот агент Муса Сисоко одбија и дури побараа годишна плата од 40 милиони евра, што ги шокираше сите.

Барселона беше трпелива со претходните недели со Дембеле и веруваше дека преговорите ќе напредуваат, но тоа не се случи.

Иако му ветил на Чави дека ќе остане и ќе ја продолжи соработката, сепак на крајот се предомислил, а на состанокот пред неколку дена неговиот агент јасно ставил до знаење дека Дембеле не сака да остане во Барселона.

Медиумите во Шпанија пренесоа дека поради тоа се крајно лути во Барселона, а тоа особено се однесува на Чави, кој имаше голема доверба во Дембеле.

Наводно, Чави му пришол на Дембеле по последниот денешен тренинг и јасно му кажал дека повеќе нема да биде во составот, а натпреварите ќе ги следи од трибините до крајот на сезоната или ќе го напушти клубот до крајот на јануари.

Чави јасно му стави до знаење на Дембеле дека повеќе не е трпелив со него и дека ситуацијата ќе се промени само доколку го продолжи договорот со Барселона.

 

Реклама

Facebook

Реклама