Connect with us

Фудбал

Дибала се соочува со најголемото понижување во кариерата

И покрај тоа што има само 28 години, Пауло Дибала е во сериозна криза.

Пред неколку години тој беше познат како еден од најдобрите во светот, но бројните повреди го „испаруваат“ неговиот сјај и исчезнува од сезона во сезона.

Јувентус реши да се ослободи од него со тоа што го пушти бесплатно, а неколку недели подоцна Аргентинецот беше пречекан со ладен туш.

 

Ситуацијата е таква што во моментов ниту еден вистински европски великан не го сака 28-годишниот офанзивец. Нешто на што Аргентинецот сигурно не се надеваше.

 

Се чинеше дека Дибала дефинитивно ќе потпише за Интер, но Нероаѕурите нагло се свртеа кон Ромелу Лукаку и брзо ставија крај на враќањето на Белгиецот.

 

Кога падна договорот со Челзи, веднаш беше прекинато доведувањето на Дибала, кој заврши во ќорсокак поради неговите и преголемите барања на менаџерот.

 

Претходно, фудбалерот кој го краси одлична техника, но и „стаклени“ нозе, флертуваше со некои други клубови, како Атлетико и Барселона, но и тие опции пропаднаа.

 

Едно време се споменуваше и Рома. И овде ситуацијата е „замрзната“, бидејќи на Вучица не му се даваат на Дибала 7 милиони по сезона, а Аргентинецот не оди во клуб кој нема да игра во Лигата на шампионите.

 

Со оглед на физичката конституција на Дибал, тој не е пожелен ниту меѓу клубовите од Премиершип, па практично е во ситуација да не го сака ниту еден клуб кој игра сериозна улога во европскиот фудбал.

 

 

Реклама

Facebook