Connect with us

Фудбал

Еден натпревар на Реал Мадрид чини 20 милиони евра, а тие сакаат да ни дадат толку за цело натпреварување, нема да играме-Анчелоти ги разочара фановите

Реал Мадрид нема да учествува на Светското клупско првенство под покровителство на ФИФА кое следното лето ќе се одржи во САД, тврди тренерот на овој клуб Карло Анчелоти.

Италијанскиот стручњак смета дека идејата за ова натпреварување под овие услови не е добра и затоа не сака да биде дел од тој проект кој веќе привлече големо внимание.

„ФИФА може да заборави на фактот дека Реал Мадрид ќе учествува во тоа натпреварување. Секој натпревар на овој клуб вреди околу 20 милиони евра, а ФИФА планира да ни даде толку пари за целото натпреварување. Тоа не доаѓа предвид”. рече Анчелоти и додаде: „Покрај тоа, мислам дека Реал Мадрид не е единствениот клуб кој има ваков став. Има уште неколку клубови кои не сакаат да играат во ова натпреварување под условите создадени од ФИФА“.

Голем број фудбалери се со критичка нота кон Светското првенство за клубови, на кое ќе има 32 ученици, кои сметаат дека новите седум натпревари во текот на летото можат да им направат сериозен проблем на играчите и дека ФИФА не размислува за фудбалерите. туку само за профитот.

Доколку Реал би се согласил да го игра ова натпреварување и под услов да стигне до финалето на сите натпреварувања во кои учествува, Мадрид би одиграл 72 натпревари во сезоната, што според експертите е навистина премногу.

Advertisement