Connect with us

Фудбал

Ериксен пристигна, по што следеа лекарски прегледи и конечна одлука

Поминаа два месеци од трагедијата на Европското првенство во натпреварот помеѓу Данска и Финска.

Тогаш играчот за врска на Интер, Кристијан Ериксен доживеа срцев удар и неговиот живот беше спасен со брза интервенција на лекарите. Кратко потоа, во Копенхаген беше инсталиран дефибрилатор за да го регулира неговото чукање на срцето.

Со тој уред, Ериксен не може да игра во Италија, поради што би можел да ја заврши кариерата во Интер, па клубот го донесе Хакан Чалханоглу на неговата позиција.

Како и да е, Ериксен сега пристигна во Милано, имаше интервју со Бепе Марота и чека медицински прегледи. Ќе се разгледа потенцијално отстранување на дефибрилаторот, но јасно е дека и во овој случај, Ериксен нема да може да оди на терен барем уште шест месеци.

Се разбира, можно е Ериксен сепак да остане во Интер, но ќе мора да чека половина година или повеќе за да истрча на теренот, а исто така не е невозможно да замине во друга лига во Европа каде имаат различно правило и каде Данецот може да игра со вграден уред што го следи неговото чукање на срцето и работата.

Ериксен ќе ги посети и своите соиграчи во Милано со кои ја освои титулата минатата сезона. Досега се слушнаа по телефон или на Интернет, а сега ќе одат во тренинг центарот за да ги прегрнат сите.

Facebook