Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Фудбал

Фановите од 2 декември на трибините низ цела Англија, но не сите клубови ја имаат таа чест

Навивачите конечно ќе се вратат на трибините на стадионите во Англија.

Точно не на сите стадиони, но тоа е одлука на челниците на Премиер лигата, како и на владата во Англија.

Имено, во новите протоколи за КОВИД-19 има три нивоа, а Лондон и Ливерпул се на второто ниво и ќе можат да пуштат 2000 навивачи на стадионот, се разбира со социјална дистанца.

Сè започнува со натпреварите од 2 декември, додека натпреварите ќе се играат викендов без присуство на навивачи.

Брајтон игра со Саутемптон, Челзи игра со Лидс, дербито помеѓу Арсенал и Тотенхем и натпреварот помеѓу Вест Хем и Манчестер Јунајтед. На сите овие натпревари ќе има гледачи.

Од друга страна, Кристал Палас, Фулам, Саутемптон и Евертон ќе можат да ги пуштат навивачите на трибините од следната рунда.

Сепак, Вулверхемптон, Лидс, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Њукасл се екипите кои ќе продолжат да играат на домашен терен пред празни трибини.

Исто така, истото ќе треба да го сторат и Барнли, Астон Вила, Вест Бром, Лестер и Шефилд Јунајтед.

 

loading...

Facebook