Connect with us

Фудбал

ФИФА подготвува револуција во фудбалот

Фудбалот се очекува да се соочи со револуција во начинот на организирање на календарот на шампионатите и иницијатор на големата промена е светската влада на овој спорт, ФИФА.

Самиот претседател Џани Инфантино кој во едно интервју изјави дека целта на ФИФА е да ја вклучи плеј-оф фазата во повеќето европски лиги до 2022 година, за да бидат уште поинтересни.

„Ние сакаме во следните две години, повеќето европски лиги да ја вклучат фазата на Плеј-оф. Значи ќе има помалку натпревари и поголем интерес. Идејата е шампионатите да се играат само со една фаза, без систем на кружни патувања, а потоа да се преселат директно во Плеј-офот со директна елиминација, повеќе или помалку како во ЛШ ова лето. Ова значително би го зголемило интересот на навивачите, спонзорите, медиумите и така натаму. Генерирајќи повеќе приходи“, изјави Инфантино.

Во својот план, претседателот на ФИФА предложи целосна револуција за спортскиот календар, поделувајќи ја во одредени периоди за секое натпреварување, со цел да се избегне метеж на активности и чести натпревари.

„Во нашата идеја за револуција во овој спорт, ние исто така програмиравме радикални промени во календарот, да им дадеме посветен простор на сите активности. Значи, во текот на една година ќе има рок од 5 месеци за првенствени натпревари, 1 месец за одмори на фудбалери, 1 и пол месеци за Плеј-оф, 1 и пол месец за европски лиги, 1 и пол месеци за европски или светски првенства и 1 и пол месец за Националниот тим“, изјави првиот човек на ФИФА.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com