Фудбалот се врати во Италија: Јувентус преку Милан до финалето од Купот на Италија

Јуритус се пласира во финалето на Купот на Италија. Вечерва, во првиот натпревар по три месеци, „Бјанконерите“ беа домаќини на Милан во повратниот натпревар од полуфиналето, а натпреварот заврши без голови (0:0). Јуве отиде во финалето поради голот на гостите од првиот меч.

Јувентус тргна жестоко кон голот на Милан уште од првата минута. Шансите се редеа пред Донарума, а во 16. минута беше најголемата шанса во натпреварот.

Конти играше со рака во шеснаесетникот, Даниеле Орсато покажа пенал, а Кристијано Роналдо ја презема одговорноста. Сепак, тој ја погоди стативата и резултатот остана 0:0.

Неколку секунди подоцна Милан останува со играч помалку. Анте Ребиќ невнимателно стартуваше над Данило, а Орсато му покажува директен црвен картон.

Милан беше безопасен во првото полувреме. Тие не направија ништо пред голот на Јувентус, но од друга страна добро се одбранија и заминаа на полувреме без голови.

„Росонерите“ успеаја да се заканат преку Чалаханоглу на отворањето на второто полувреме, но Турчинот не успеаја да постигнат гол.

Јуве ја контролираше играта, создаде шанси, но топката едноставно не сакаше да влезе во голот, а Милан се одбрани многу добро и спречи лесен продор на играчите на Јувентус низ одбраната.

Ниту „Росонерите“ не добија шанса преку контра. На крајот остана 0:0, а гигантот од Торино оди во финалето поради голот од првиот натпревар (1:1).

Утре се игра второто полуфинале, во кое ќе се сретнат Наполи и Интер. Во првиот натпревар Наполи го совлада Интер на гости со 1:0.