Connect with us

Фудбал

Фудбалско уживање во Москва: Руската зима го „запали“ Лестер, а потоа се загреа Патсон Дака!

Третото коло во Лига Европа продолжи вечерва со спектакуларен дуел во групата Ц.

Спартак го пречека тимот на Лестер во Москва и се виде вистинско фудбалско уживање, а еден фудбалер ја одбележа можеби оваа сезона во Лига Европа, иако сме на почетокот на натпреварувањето, но да почнеме по ред.

Гостите од Англија не ја сакаа руската зима, полека се „загреаа“ што го искористија домашните. Во 11 -та минута Соболев на асистенција на Бакаев погоди за 1:0, а Ларсон на асистенција на Мозес погоди за 2:0 во 44 -та минута, а потоа започна спектаклот на гостинскиот напаѓач Патсон Дака.

Споменатиот фудбалер намали на 2:1 во 45. минута на додавање на Ихеначо, и тоа беше резултатот од првото полувреме.

Во продолжение, Дака добро се загреа, а веќе во 48. минута погоди за 2:2, повторно асистент беше Ихеначо. Се играше во 54. минута кога Дака беше на вистинското место по асистенција на Тилеманс и тоа беше пресврт на Лестер и водство од 2:3.

Дака не застана тука и во 79. минута го постигна својот четврти гол за 2:4, овојпат асистент беше Медисон.

Домашниот тим не се откажа од шоуто на напаѓачот на Лестер, па Соболев намали со 3:4 во 86. минута со својот втор гол во играта, а Мојсес ја постигна и втората асистенција, но тоа беше се и Лестер запиша 3:4 триумф и вредни три бода во вистинско фудбалско уживање.

Реклама

Facebook

Реклама