Connect with us

Фудбал

Ги прекршија сите правила: Кој го доведе Манчестер Сити до спорниот период?

Објавено:

УЕФА вчера ја шокираше јавноста со најавата дека Манчестер Сити е елиминиран од европското натпреварување во наредните две сезони.

Сити прекрши многу правила на финансискиот фер-плеј на и беше строго казнет. Покрај двегодишната суспензија, клубот од „Етихад“ ќе мора да плати и парична казна од 30 милиони евра.

УЕФА објави дека Сити е казнет за кршење на правилата за финансискиот фер-плеј во период од 2012 до 2016 година. Сити ќе има можност да се жали, но тешко дека ќе ги гледаме во ЛШ во наредните две сезони.

Многумина веруваат дека во текот на летото, ќе се распадне клубот, и дека многу sвезди ќе го напуштат Етихад. Исто така, ако суспензијата остане во сила, треба да се очекува и Пепа Гвардиола да си замине.

Во Сити, не обрнуваа внимание на правилата за финансиски фер-плеј на УЕФА и донесоа неколку играчи за време на спорниот период. Клубот потрошил скоро 700 милиони евра и јасно е дека ова не било точно правилото. Ќе издвоиме некои од најскапите засилувања од 2012 до 2016 година.

Најмногу пари се потрошени на Кевин Де Брујн, кој пристигна во Сити за 76 милиони евра во летото 2015 година. Стерлинг беше платен 63,7 милиони евра истата година, а една година подоцна Џон Стоун дојде од Евертон за 55,6 милиони евра.

На Сане му биле платени 50,5 милиони, Мангала 45 милиони, Отаменди 44,5 милиони, Фернандињо 40 милиони, Бони 32,3 милиони, Гундоган 27 милиони, Јоветиќ 26 милиони, Негредо 25 милиони, Гарсија 20,2 милиони, Хесус Навас 20 милиони, Нолито 18 милиони евра, Насташиќ 15,2 милиони евра…

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама